Loading...

0
Loading
Košík je prázdny
Do dopravy zadarmo do Zásielkovňe zostáva  
Kategórie

Ako dezinfikovať madlá nákupného vozíka? (domáci recept)

13.03.2020 19:19

Domáca dezinfekcia na cesty (nielen) proti koronavírusu:

Najčastejším dotazom v posledných dňoch je okrem otázok na účinné bylinky dotaz na dezinfekciu.
Receptov na dezinfekciu na umývanie rúk bolo v posledných dňoch zverejnené na internete niekoľko, ľahko je dohľadáte a nebudem ich opakovať.

Čo ale robiť mimo domova, treba ako dezinfikovať madlá nákupného vozíka? 

Dnes vám poradím recept na domácu dezinfekciu v spreji, ktorú používam ja.
Zmes obsahuje jablčný ocot, ktorý má silné dezinfekčné, antibakteriálne a fungicídne účinky. Spolu s alkoholom, čo je rozpúšťadlo, ale súčasne tiež dezinfikuje - zabíja vírusy, baktérie, plesne. Ďalej pridávam tea tree éterický olej, ktorý likviduje vírusy.

Zloženie:
200 ml jablčný ocot (4-5%)
100 ml alkoholu - čo najsilnejší, napr. 80% alkohol z drogérie / predáva napr. Metro /, môžete použiť aj slivovicu, čo je ale škoda.
1-2 kvapky tea tree éterického oleja
1-2 kvapky éterického oleja zo šalvie

Zmiešajte dohromady ocot a alkohol, a do zmesi nakvapkajte éterické oleje. Dajte do mechanického rozprašovača a používajte ako čistič napr. na madlá nákupných vozíkov, na kľučky na dverách, môžete striekať tiež priamo na ruky po využití hromadných dopravných prostriedkov atď. Pred použitím odporúčam pretrepať kvôli obsiahnutým éterickým olejom.
Tea tree olej do zmesi dávajte vždy, miesto šalvie môžete použiť aj iné éterické oleje, ktoré sú vám Vám príjemné, účinnou látkou v dezinfekcii je olej tea tree, ktorý však nemá práve najpríjemnejšiu vôňu . Šalvia alebo iný éterický olej slúži na zakrytie tejto "vône". Osobne mám rada mimo šalvie aj tymian.

Pamätajte, že zmes je kvôli použitému alkoholu silno horľavá!

Jarka Koudelová