Loading...

0
Loading
Košík je prázdny
Do dopravy zadarmo do Zásielkovňe zostáva  
Kategórie

Rozdiel medzi esenciálnymi a vonnými olejmi

29.09.2019 11:42

Kto sa zaujíma o vonné látky musia byť zmätený. V článkoch na internete aj v magazínoch sa to v spojitosti s vôňami len tak hemží výrazy olej esenciálný, vonný, prírodné, éterický, rastlinný alebo silice atď.

  • Ak trpím lupienkou, hľadám éterický olej alebo silicu?
  • Ak chcem prevoňať byt, kúpim radšej olej vonný alebo esenciálne?
  • A čo teprv oleja užitočné v kuchyni: olivový nebudem váhať použiť, ale levanduľový?
  • Olej ako olej?

Odborne povedané sa jedná o kvapalinu tvorenú hydrofóbnymi (teda vodu odpudzujúcimi) uhľovodíkmi. Technické oleje z ropných produktov nechajme bokom. Nás zaujímajú rastlinné oleje, čo sú oleje získavané rôznymi metódami z rôznych častí rastlín. Slnečnicový, sezamový, levanduľový alebo repkový – všetky sú olejmi rastlinnými, napriek tomu ale tušíme, že je medzi nimi rozdiel. 

Rastlinné oleje sú všetky oleje pôvodom z rastlín. S týmto pomenovaním sa často stretávame v obchodoch a myslia sa tým oleje pre kuchynské použitie. Pre nás je ale podstatné, že tieto produkty nemajú (alebo majú len okrajovo) terapeutické využitie.
Naopak na esenciálnom oleji rezne nevypražíme, zato pri ošetrení ekzému nám napr. ľanový olej poslúži dobre. A potom tu máme tretiu skupinu, oleje vonné, pripravené z prírodných zdrojov, ale samé o sebe sa v prírode nevyskytujúce. Pozrieme sa na jednotlivé skupiny bližšie.

Rastlinné oleje

Oleje, ktoré poznáme z kuchyne, ako slnečnicový alebo repkový, ale aj mandľový či jojobový, ktoré majú využitie v kozmetike, sa získavajú takmer výhradne zo semien.

Esenciálne oleje, éterické oleje alebo silice - (všetky tieto názvy označujú rovnaký produkt)

Levanduľový, eukalyptový, škoricový a iné, označujeme ako esenciálne čiže éterické oleje či silice. V semenách, kôre, listoch, kvetoch i stonkách rastlín sú obsiahnuté unikátne aromatické látky, ktoré sú získavané buď saturáciou vôňou kvetov (najstarší spôsob, kedy sú časti rastlín kladené do studeného oleja a postupne uvoľňujú žiadané látky), destiláciou vodnou parou (najpoužívanejšia metóda v súčasnosti), extrakciou rozpúšťadlom (tak sa získavajú tzv. absolútne oleje) alebo zložitou, ale veľmi citlivou metódou superkritickej extrakcie oxidom uhličitým.

Tieto silne koncentrované komplexné látky s multifunkčnými vlastnosťami majú na rozdiel od rastlinných olejov rozličné terapeutické využitie. Ich vlastnosti sa prejavujú v troch rovinách. Predovšetkým ovplyvňujú naše emócie, psychiku a náladu. Už pri prvom kontakte spoznáme či pozitívne alebo negatívne.

Ďalej disponujú internými funkčnými vlastnosťami, ktoré môžu ovplyvňovať činnosť vnútorných orgánov, jednak disponujú vonkajšími funkčnými vlastnosťami ako napríklad antivírusovým, antimikrobiálnym, antiseptickým, fungicídnym alebo repelentným účinkom. Tieto komplexné vlastnosti robia z esenciálnych olejov úplne unikátne látky, pre ktoré sú nazývané srdcom alebo podstatou rastlín.

Vonné oleje

Vonnými olejmi rozumieme oleje umelo pripravené, hoci ich zložkami môžu byť aj látky pochádzajúce z prírodných zdrojov. Tu nájdeme vône, ktoré sa v prírode nevyskytujú alebo ich nemožno z prírodných materiálov získať. Napríklad z lesnej jahody, jablka alebo ríbezle esenciálny olej získať nie je možné, ale je možné ich nahradiť synteticky. Medzi vonnými olejmi môžeme nájsť substitúcie drahých prírodných olejov ako je ruža, jazmín a iné.