Loading...

0
Loading
Košík je prázdny
Do dopravy zadarmo do Zásielkovňe zostáva  
Kategórie

Vnútorné použitie éterických olejov

19.09.2019 15:45

Vnútorné použitie éterických olejov bolo vždy kontroverzná téma, a dokonca celej krajiny sa k nemu stavali rôzne. Anglosaský svet sa zásadne klonil k holistickej aplikáciu pomocou inhalácie a vtieranie do pokožky, zatiaľ čo frankofónnej svet bol zvyčajne hlavným propagátorom vyšších dávok i vnútorného použitie. Ale zdá sa, že v posledných rokoch sa aj francúzsky pohľad na vec postupne mení. A hlavným dôvodom je bezpečnosť.

Predstavte si situáciu, v ktorej by ste potrebovali zjesť kilo mäty alebo šalvie, aby ste dosiahli liečebného účinku. To je totiž priemerné množstvo účinných látok, ktoré obsahuje jediná kvapka éterického oleja. V okamihu, keď si túto koncentráciu uvedomíte, zriedkakedy vás napadne éterické oleje prehĺtať.

Inhalácia - najrýchlejšia cesta do tela

Pri bežnom riedení éterických olejov a ich zmesí v rastlinnom oleji je miera vstrebávanie éterických olejov do krvného obehu medzi 5 a 25%. Táto vstrebateľnosť závisí ako na osobných faktoroch jednotlivcov, tak na chemickom zložení konkrétneho éterického oleja. Nariedenej éterické oleje môžete vtierať do pokožky celého tela a vďaka tejto veľkej ploche je množstvo vstrebaného éterického oleja významné, najmä keď vezmete do úvahy, že počas vtieranie budete zároveň časť odparených olejov vdychovať.

Čím vyšší je obsah éterických olejov v zmesi, tým viac účinných látok sa cez pokožku absorbuje. Najviac je to u nezriedených éterických olejov, ktoré však nemožno natierať na celé telo a ich použitie je veľmi špecifické, ako napríklad k zmierneniu bolestivosti miesta, na jednorazové emocionálne povzbudení a podobne. V tom prípade naneste olej tam, kde je vrchná vrstva pokožky čo najtenšie, ako na vnútornú stranu zápästia, oblasť krčných tepien pod ušami či okolo členkov. Tiež tzv. Pulzný body alebo akupresúrne body sú vhodnou bránou do vášho tela. Používajte vždy len 1-2 kvapky oleja a vyberajte tie, ktoré sú na neriedenej použitia vhodnej. Tento spôsob sa ale nehodia pre malé deti a ak máte citlivú pokožku.

Inhaláciou nezriedeného éterického oleja sa do krvného obehu dostane 95% účinných látok, zatiaľ čo zvyšných 5% postupuje čuchovým nervom do mozgu, vyvoláva psychický účinok a prestupuje ďalej krvný mozgovú bariéru do krvného obehu. Inhaláciou éterického oleja dostanete éterické oleje do krvi významne rýchlejšie než ich požitím a získate silnejší účinok. Aj keď sa, rovnako ako ja, nechcete púšťať do presného matematického výpočtu, je zrejmé, že pokožkou a inhaláciou dostanete do svojho tela vyššie množstvo účinných látok ako požraním jednej kvapky oleja a zároveň pre vaše telo oveľa šetrnejším spôsobom.

Toxicita je otázka dávkovanie

Napriek tomu všetko existujú výnimočné či život ohrozujúce situácie, kedy môže vnútorné aplikácie éterických olejov účinne pomôcť. Rýchlosť pôsobenia v zažívacom systéme a silné antimikrobiálne účinky na celý organizmus sú totiž z môjho pohľadu tým najvýznamnejším dôvodom pre vnútorné použitie. Takáto prax však patrí do rúk skúsených aromaterapeutov, ktorí zloženie a účinok olejov dobre poznajú a sú tiež schopní posúdiť potrebu takéhoto zásahu. Všeobecne však platí, že účinok éterických olejov pri vnútornom užití je slabšia a nastupuje neskôr, navyše sa pripravujete o ich pôsobení na psychiku.

Nutné dodať, že žiadne 100% éterické oleje nie sú v Českej republike schválenej pre vnútorné použitie, ani ako doplnok stravy a ani ako liečivo, aj keď farmaceutické preparáty s éterickými olejmi v lekárňach tiež nájdete. Vnútorné použitie je preto nelegálne a úplne a vždy len na vlastné riziko. Ak sa aj napriek tomu rozhodnete éterické oleje týmto spôsobom použiť, robte tak iba pre seba alebo svoju rodinu, inak sa vystavujete veľkému riziku so všetkými potenciálnymi právnymi dôsledkami. Úplne nevhodné je vnútorné použitie pri zvracaní a nevoľnosti, kedy môže vyvolať dávenie, kŕče alebo dusenie.

Lepšie pre vnútorné použitie éterických olejov sú želatínové kapsule, do ktorých rastlinný olej s obsahom éterického oleja uzavrite a ktoré sa rozpustí až v žalúdku. V domácom použití si nikdy nekvapkajte neriedený éterický olej priamo do úst alebo do krku. Vždy iba zriedený v mede alebo v rastlinnom oleji, aby ste chránili vnútorné sliznice pred podráždením. Éterický olej sa začína pomocou enzýmov rozkladať na jednotlivé chemické zložky ihneď po zjedení, a to ako v ústach, tak v pažeráku, hltanu, žalúdka a následne v črevách, než potom prejdú látky do krvi a sú z tela vylúčené. Tento zložitý mechanizmus účinku berte do úvahy a nezabudnite, že toxicita ako prírodných, tak neprírodných látok je vždy otázkou dávkovanie. Dodržujte preto odporúčaná riedenie a pri vnútornom užití viac než kde inde platí: majte k nemu dobrý dôvod a používajte ho iba krátkodobo. Pre preventívny ozdravný účinok je tento spôsob aplikácie úplne nevhodný.

Éterické oleje sú chemicky veľmi zložité látky a majú široký komplexný účinok ako na psychiku, tak na všetky telesné systémy. Používajte ich s láskou, ale aj s rozmyslom.

Autorkou tohto článku je Adéla Zrubecká,
spolumajiteľka spoločnosti Nobilis Tilia
prevzaté z oficiálnych stránok výrobcu